nr 731 2078
Bordsur
Sent 1800-tal, Mässing, Jägare med fågel, höjd: 31
Kondition: slitage, skador
måndag 12 december 2011 kl 18:29:12
MässingLegering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.